©  Foto:

DM i Skak

Svendborg bliver i år centrum for dansk skak, når spillere på alle niveauer samles til Danmarksmesterskaberne.

Turneringen tilbyder spænding, udfordringer og en unik chance for både eliten og amatører at prøve kræfter med intens konkurrence i forskellige klasser:

  • Landsholdsklassen: De 10 bedste spillere i Danmark mødes i en prestigefyldt alle-mod-alle-turnering, hvor strategisk dygtighed og mental styrke afgør, hvem der bliver mester. Deltagelse kræver, at spillerne er registreret hos FIDE som repræsentanter for Rigsfællesskabet.
  • Kandidatklassen: Denne klasse byder på 7 runder i FIDE’s schweizersystem, der sikrer varierede modstandere og matcher med høj spænding. Her dyster stærke skakspillere om æren og muligheden for at kvalificere sig til højere niveauer.
  • Veteranklassen: For spillere på 60 år og derover byder turneringen på 5 runder med FIDE’s schweizerformat. Her kombineres erfaring og skarpe taktikker i kampen om sejren.
  • Begynder- og letøvede grupper: Med en maksimal rating på 1200 er denne klasse skræddersyet til nye og let øvede spillere. Med reduceret betænkningstid på 45 minutter + 30 sekunder pr. træk spilles 5 eller 7 runder, der giver en venlig introduktion til turneringsformatet.

DM i Skak i Svendborg bliver en fest for skakentusiaster og et samlingspunkt for både elite og amatører, der brænder for spillet. Publikum kan se frem til intense opgør og inspirerende skakoplevelser.